Gezici Kütüphane

01 Nisan 2015

Cevdet İnci Eğitim Vakfı - İNCİ VAKFI, merhum Cevdet İnci tarafından kurulduğu 1985 yılından beri, ‘toplumda yaşam boyu eğitim’ felsefesi çerçevesinde ‘Eğitime Destek, Geleceğe Hizmet’ sloganıyla, eğitim - öğretim ekosistemini iyileştirmeye yönelik faaliyetlerini sürdürmektedir.

İNCİ VAKFI, çeşitli kaynaklardan sağladığı gelirlerle, okul ve özellikle kız öğrenciler için yurt yapımında aktif rol almakta ve ekonomik destek ihtiyacı olan başarılı öğrencilere eğitim bursu imkanı sağlamaktadır. Öğrencilerin gelişen teknolojileri kullanmasını desteklemek adına lisansüstü proje yarışmaları için Üniversiteler ile işbirliği yapmaktadır.

İNCİ VAKFI, okuma alışkanlığında dünya standartlarına yaklaşabilmenin, küçük yaşlarda sağlanan imkanlarla ilgili olduğu bilinciyle yola çıkarak “Gezici Kütüphane” hayalini gerçeğe dönüştürmenin ve topluma örnek teşkil etmenin mutluluğunu yaşıyor. Öncü proje, İl Milli Eğitim ve İl Kültür-Turizm Müdürlükleri ile işbirliği ile geliştirildi. Sosyal sorumluluk bilincine sahip destekçileri sayesinde güç kazanarak hayata geçti. Gerek Anadolu Isuzu Otomotiv San. Tic. A.Ş. firmasının tahsis ettiği araç, gerekse Bornova İlçe Halk Kütüphanesi’nin sağladığı 3000 kitaplık derme ve kütüphane görevlisi,  Gezici Kütüphane projesine büyük destek sağladı.

Gezici Kütüphane” hizmeti götürerek, 2015 Nisan ayından beri, İzmir’in imkanları kısıtlı bölgelerinde belirlenen okullara yapılan düzenli ziyaretlerde ve okul tatillerinde Bornova ve Gaziemir belediyeleri ile yapılan işbirliği çerçevesinde toplam 25.000 kişiye ulaşıldı, 8.350 kitap ödünç verildi.

Vakıf, çocukların kitaplarla kucaklaşmasını sağlamayı, çocuk yazarları ile öğrencileri buluşturmayı, çeşitli atölyeler düzenleyerek çocukların dil gelişimlerini desteklemeyi, hayal dünyalarını ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi, özgür düşünceli bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamayı hedefliyor.

Diğer taraftan; öğretmen-anne-baba ve İnci Vakıf Gönüllüler Grubu’na katılan eğitmenlerin işbirliği ile 2015 Nisan ayından beri yapılmaya devam edilen “aile, iletişim, sağlık, iyi vatandaşlık ve sosyal yaşam” ile ilgili, toplam 110 saatlik 55 adet “anne-baba” eğitimine, toplam 3110 kişi katılım gösterdi.

Bu amaçla; bilgi ve deneyimlerini paylaşarak imkanları kısıtlı okulların anne-babaları ile aynı platformda buluşmak üzere oluşturulan ve gün geçtikçe büyüyen Gönüllüler Grubu büyük ilgi görüyor.  Bu grup ile; tecrübenin ihtiyacı olanlara aktarılması, çalışmaların daha geniş kitlelere ulaşması ve verim sağlanması amaçlanıyor. 

Cevdet İnci Eğitim Vakfı – İNCİ VAKFI çatısı altında hep daha güzel ve daha iyiye doğru, eğitim alanında sürdürülebilir hizmetlere imza atma noktasında gönüllülerle birlikte üretebiliyor olma fikri, İnci Vakfı için heyecan verici ve sevindirici.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bülten’e abone olun vakfımız ile ilgili bilgilere haftalık ulaşın.