Kurumsal Yapı

 

MÜTEVELLİ HEYET

Daimî Üyeler

Memnune İNCİ (…… -  2013)

​Neşe GÖK

İzmir Özel Çamlaraltı Lisesi, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve De Montfort mezunudur. Evli ve bir çocuk annesidir. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından aile şirketi İnci Holding’in firmalarında göreve başlayıp deneyim kazanmıştır. Pazarlama alanında uzmanlaşmak ve yurtdışı tecrübesi kazanmak adına İngiltere De Montfort Üniversitesi’nde pazarlama dalında yüksek lisans yapmayı tercih etmiştir.

2000 yılında Türkiye’ye geri dönüp aile şirketi İnci Holding’de İnsan Kaynakları alanına adım attı. İnci Holding grup şirketlerinden Jantaş’ta ve Hayes Lemmerz Türkiye Operasyonları’nda 10 yıl görev aldı ve İnsan Kaynakları alanında şirketlere büyük katkılar sağladı. 2007 yılından itibaren İnci Holding bünyesinde farklı şirketlerin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2007- 2009 yılları arasında İnci Ailesi Meclis ve Konsey Başkanlığı üstlendi. İnci Holding’in 3. Kuşak ilk temsilcisidir.
Ocak 2016’dan bu yana İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.
Alüminyum ve çelik jant üretimi yapan Maxion Jantaş ve Maxion İnci grup şirketlerinde yönetim kurulu üyesidir. Organik tarım yapan ve ekolojik ürünler satan Jüpiter Tarım şirketinde Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu üyesidir.

İzmir İtalyan Ticaret Odası üyesidir. İstanbul Üniversitesi ve De Montfort Üniversitesi Mezunlar Derneği, Peryön Ege, 9 Eylül Rotary Kulübü üyesidir. Melek yatırımcı olarak Keiretsu ve EGİAD Melek Yatırım Ağı üyesidir. Bireysel Katılım Yatırımcı Lisansı sahibidir. Kalisto Yatırım Şirketi’nin sahibidir.
Hem Türkiye’de hem de yurt dışında çeşitli girişim sermayesi fonlarında yatırımları vardır. Melek Yatırımcı kapsamındaki yatırımları; Dekopasaj, Temizlik, Yolda, Taglette olarak sıralanmaktadır.
Capital’in her yıl düzenlediği “En Etkili 30 İş Kadını” ve Fortune Türkiye’nin yayınladığı “En Güçlü 50 İş Kadını” listelerinde yer almaktadır. Dünya Gazetesi’nin 2018 yılında yayınlanan “Türkiye’ye İlham Veren 48 Kadın” listesinde yer almaktadır. Yönetim kurulu başkanlığında ISO ve TIM listelerinde Maxion İnci, Maxion Jantaş ve İnci GS Yuasa şirketleri ilk 500 şirket arasında yer almaya devam etmektedir. TIM’in düzenlediği İnovalig yarışmasında Maxion Jantaş 971 firma içerisinde “İnovasyon Kaynakları” kategorisinde üçüncü olmuştur. İnci Akü’nün uzun dönem mottosu haline gelen ‘Al bir İnci, ol birinci’ sloganının fikir annesidir. Hayali olan “Çevik Proje Yönetimi” sisteminin İnci Holding’de uygulanmasına öncü olmuştur. Holding’in strateji revizyon çalışmalarında da lider olarak yol göstericidir.

Hayatta inandıklarının başında, kadınların iyi eğitim alması, ticari ekosisteme katkı sağlaması ve girişimci olması gelmektedir. Bu konularda üniversitelerde ve özel kuruluşlarda konuşmalar yapmaktadır. Seyahat tutkunudur. Seyahat bloggerı olarak “wetravelwithourson.com” sayfasında ve aynı isimli instagram hesabında gezi yazılarını paylaşmaktadır. Golf sporuyla yakından ilgilenmektedir. En keyif aldığı hobisi ailesi ile golf oynamaktır.

Ümit ELBİRLİK

İlkokulu Nazilli Beş Eylül İlkokulu’nda, orta öğrenimini İzmir Çamlaraltı Kız Lisesi’nde bitirmiştir.
Ege Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Mimarlık bölümünden 1972 yılında mezun olup, aile işletmesi Jantaş A.Ş. de kuruluşundan itibaren çeşitli kademelerde görev almış ve finansman Koordinatörlüğü’nü 2003 yılına kadar sürdürmüştür. 2000 yılından itibaren eş zamanlı olarak İnci Holding Aş. ve bağlı şirketlerinde Finansmandan sorumlu Yönetim Kurulu üyeliğini  2011 yılına kadar yürütmüştür. 2011 yılından itibaren kendi aile işletmesi olan EL-GE A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Aynı zamanda Cevdet İnci Eğitim Vakfı mütevelli heyeti üyeliği devam etmektedir.
Özel merakları arasında kitap okumak, takı tasarımı yapmak, resim ve seramik çalışmak vardır. Yaz aylarında yurtiçi ve yurtdışı sahillerine yelken açıp ilginç seyahatler yapmayı tercih etmektedir.
Ümit İnci Elbirlik bir kız bir erkek ve üç torun sahibidir. 1974 yılından beri Mimar Nazmi Elbirlik ile evlidir.

Şerife İNCİ EREN

Nazilli'de doğan Şerife İnci Eren ilk, orta ve lise eğitimini İzmir Özel Çamlaraltı Lisesi'nde tamamladı. ABD Rider University’de üniversite hayatına başlayan Eren, Boğaziçi Üniversitesi, İşletme ve Eğitim bölümlerinden mezun oldu.

İş yaşamına Jantaş A.Ş. de başlayan Eren, finans, dış ticaret, insan kaynakları ve halkla ilişkilerden sorumlu genel müdür yardımcılığı görevlerini yaptı. Daha sonra İnci Holding şirketlerinden Cidaş A.Ş. ve İnci Sigorta Ltd. Şirketi'nin genel müdürlük görevlerini üstlendi. İnci Akü ve İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Aile Konseyi ve Aile Meclis Başkanlığı ve Üyeliği görevlerini de yapmış olan Eren, halen Cevdet İnci Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır. 

İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu (İEKKK) / 2012 yılı dönemi toplantı başkanlığı ve Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER) ‘nin kurucu Yönetim Kurulu   başkanlığını yapmıştır. Halen Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Uluslararası FBN (Family Business Network) organizasyonunda Yönetim Kurulu Üyesidir. Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESIAD), Boğaziçi Mezunları Derneği (BÜMED), Atatürkçü Düşünce Derneği / Konak,  Kültürpark Tenis Kulübü, Göztepe Soroptimist Kulübü ve Türk Amerikan Dernekleri’nin (TAD) de üyesi ve “Herkese Kitap Vakfı” kurucu üyelerindendir.

İki ayrı kitap okuma grup üyesi olup tenis, yüzme, kayak ve trekking en sevdiği sporlardır. Doğa fotoğrafı çekmek hobileri arasındadır. 2000 yılında Dünya Gazetesi “Yılın Başarılı İş Kadınları” ödülünü, 2008 Lions Kulüpleri “Melvin Jones Dostluk” büyük ödülünü, Özel Çamlaraltı Lisesi’nin “Kentimizde Cumhuriyet’e Sahip Çıkanlar” ödülünü ve Kültürpark Tenis Kulübü’nün “İzmir‘den topluma uzanan 5 kadın Eli” ödüllerini almıştır.

Şerife İnci Eren, Pakistan İzmir Fahri Konsolosu, makine yüksek mühendisi, iş adamı Cahit Yaşar Eren ile  evli olup, bir kız, bir erkek evlat ve üç torun sahibidir, İngilizce bilmektedir.

Meral İNCİ ZAİM

Meral İnci Zaim Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra, kişisel liderlik, zaman yönetimi, maliyet muhasebesi, yönetim bilgi sistemleri ve ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) sistemleri alanlarında birçok proje yürüttü.

Meral İnci Zaim 1979’da iş hayatına grup şirketlerinden Jantaş A.Ş.’de başladı. Grup şirketlerinde çeşitli yönetim kademelerinde görev aldı. 1982 yılında İnci Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olan Zaim, 37 yıl bu görevi sürdürmüştür. Zaim, 2010-2013 yılları arasında İnci Holding A.Ş. Başkanlığı, 2003–2005 yılları arasında İnci Ailesi Konsey ve Meclis Başkanlığı yapmıştır. 2012-2013 yıllarında da TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. 

Meral İnci Zaim, Zaim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, İnci Holding A.Ş Aday Belirleme Ödüllendirme Komitesi Başkanı, Cevdet İnci Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Türkiye Vodafone Vakfı Danışma Kurulu Üyesidir. Aile Şirketlerinde yönetim ve kurumsallaşma konusunda danışmanlık vermektedir. 

Mustafa Zaim ile evli olan Meral İnci Zaim’in bir kızı vardır.

Perihan İNCİ

2013-2016 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı İnci Holding’de, halen Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Eş zamanlı olarak Maxion-Jantaş’ta Yönetim Kurulu Üyesi ve kurucusu olduğu PBA İç ve Dış Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanıdır.

1996-2013 yılları arasında, ağırlıklı olarak otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren İnci Holding ve şirketlerinde, Yönetim Kurulu Üyeliği, grup şirketlerinden İnci Akü A.Ş., İncitaş A.Ş.‘de ve Aten San. ve Tic. A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. 1996-2013 yılları arasında, ağırlıklı olarak otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren İnci Holding ve şirketlerinde, Yönetim Kurulu Üyeliği, grup şirketlerinden İnci Akü A.Ş., İncitaş A.Ş.‘de ve Aten San. ve Tic. A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. 1999-2010 yılları arasında Belçika’nın Antalya Fahri Konsolosluk görevini yürüten Perihan İnci, 2010 yılında Belçika Krallığı tarafından “Chevalier de l’Ordre de la Couronne” nişanına layık görülmüştür. 2005-2008 yılları arasında İnci Ailesi Meclis Başkanlığı yapmıştır. İnci Ailesi Anayasası, bu dönemde tamamlanmıştır. Girişim projelerine destek veren Perihan İnci aynı zamanda Melek Yatırımcı belgesi sahibidir.

TÜSİAD, Women Corporate Directors (WCD), TKYD, TAİDER derneklerinde üyeliği bulunan İnci, TAYSAD Başkan Yardımcısıdır.

DEİK Hindistan, Japonya ve Çin Yürütme Kurullarında Üyedir.

Perihan İnci, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

 

Daimi Olmayan Üyeler

 • Aydın Buğra İLTER
 • F. Müjde ÇETİN
 • Gülçin TEKİN
 • Kadir KAYMAKÇI
 • Yasemin TUTAL

YÖNETİM KURULU

Asil Üyeler

 • Ece ELBİRLİK ÜRKMEZ
 • Perihan İNCİ
 • Meral ZAİM
 • Şerife İNCİ EREN
 • Aygül ÖNAL

Yedek Üyeler

 • Elif EREN
 • Elif İÇÖREN
 • Filiz İNELER

Denetim Kurulu

 • Ümit ELBİRLİK
 • Güliz ULUAĞAÇ
 • Gülçin TEKİN

Denetim Kurulu Yedek Üyeler

 • Cengiz HÜR
 • Batur ASMAZOĞLU

İnci Vakfı Ekibi 

 • Ece ELBİRLİK ÜRKMEZ - Güç Kaynağı 
 • Pınar AYAZ KOÇER - Simyacı 
 • İlknur KAVRUK - Hazinedar 
 • Ecem ARGÜDEN - İletişim Sİhirbazı  
 • Tolga AKIN - Notaların Sihirbazı 
 • Nurdan ÖZARSLAN -  Dönüşüm Mimarı 
 • Berfin AYDIN - Sosyal Maliyeci 
 • İsmail KOCAÇAL - Kaptan 

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bülten’e abone olun vakfımız ile ilgili bilgilere haftalık ulaşın.