İnci Vakfı Çocuk Orkestrası

İnci Vakfı çatısı altında çalışmalarına Aralık 2015’te başlayan İnci Vakfı Çocuk Orkestrası'nın kuruluş amacı, İzmir’de yaşayan 6-15 yaş arası çocukları müzikle buluşturmaktadır. Bornova Belediyesi’nin katkılarıyla devam eden projede hedef çocukların kültür ve sanatla iç içe büyümesini sağlamaktır.

Kısıtlı imkanları olan bölgelerdeki çocukları müzikle sosyal hayata kazandırmayı hedefleyen ve 40 yıldır dünyada uygulanan ‘El sistema’ yönteminin benimsendiği projede; yetenek ayrımı gözetmeden enstrüman eğitimi verilmektedir. Sosyal yaşantılarında daha aktif ve verimli olmaları için düzenlenen eğitimlerde, çocuklara birlikte hareket etme ve bir bütünün parçası olma yetisi kazandırmak asıl amaç olarak belirlenmiştir.

Venezüela’da ekonomist piyanist besteci Jose Antonio Abreaneu’nun 1975 yılında başlattığı bir akım olan El Sistema, yetenek ayrımı gözetmeksizin sanatın iyileştirici gücüne olan inançla, çocukların kültür ve sanatla iç içe büyümesi amaçlamaktadır. 40 yıllık çalışmalarının sonucunda müziği artık elit azınlıkların faaliyeti olmaktan çıkardıklarını söyleyen Abreu, devletin sanat eğitiminin sosyal bir hak olduğunu anlaması ve garanti altına alması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: "Çocukları uyuşturucu ve şiddetten uzak tutmanın en iyi yolu, onlara sanatla sağlanacak ruhsal gelişimdir."

Proje kapsamında eğitim alan çocuklar ‘El Sistema’ çalışmalarına katılıp farklı milletlerden eğitmenler ve öğrencilerle bir araya gelip kurulan orkestrayla yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konserlerle izleyici karşısına çıkması planlanmaktadır.

İnci Vakfı Çocuk Orkestrası, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ilk halka açık konserini büyük önder Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan 2017’de çocuk bayramında gerçekleştirmiştir.

Konserlerimizden Bazıları:

  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konseri (2016) / Dramalılar Köşkü   
  • Ege Üniversitesi Çocuk Nefrolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Sevgi Mir Emeklilik Töreni – Mini Konser (2016) / Ege Üniversitesi  
  • İnci Holding Yeni Yıla Merhaba Gecesi Konseri (2017) / Tepekule Kongre Merkezi  
  • Barış Kahramanları Projesi – Mini Konser (2017) / İzmir Türk Koleji  
  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Özel Konseri (2017) – İlk halka Açık Konser / Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi  
  • Yeni Eğitim Yılına Merhaba (2017) –Müzik Dinletisi / Aşık Veysel Rekreasyon Alanı  
  • 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü / Veli Eğitimleri Lansmanı - Mini Konser (2017) / Mövenpick İzmir   
  • Gelişen Liderler Programı –Mini Konser (2018) / Maxion İnci Alüminyum Fabrikası   
  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Özel Konseri (2018) – Halka Açık Konser / Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ** 

* Bornova Belediyesi ve TOBAV Çocuk Korosu işbirliğiyle.

** Bornova Belediyesi, Barış için Müzik Vakfı İstanbul Gençlik Orkestrası, İTK Çocuk Korosu işbirliğiyle.

 

Destek, bağış ve sponsorluklar için destek olmak istiyorum linkine tıklayınız

 

 

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bülten’e abone olun vakfımız ile ilgili bilgilere haftalık ulaşın.