Gezici Kütüphane


İnci Vakfı Gezici Kütüphanesi, okuma alışkanlığında dünya standartlarına yaklaşabilmenin, küçük yaşlarda sağlanan imkanlarla ilgili olduğu bilinciyle Vakıf Başkanı Şerife İnci Eren önderliğinde, Nisan 2015 tarihinde hayata geçirilmiştir. Proje, İl Milli Eğitim ve İl Kültür-Turizm Müdürlükleri ile iş birliği ile geliştirilmiş ve sosyal sorumluluk bilincine sahip destekçileri sayesinde hayat bulmuştur. Projede İzmir’in imkanları kısıtlı bölgelerindeki ilköğretim çağı öğrencilerine ve okullarına, Gezici Kütüphane hizmeti aracılığı ile kitapların götürülerek çocukların kitap okuma alışkanlığı kazandırılması, bunun yanı sıra çocuk yazarları ile öğrencileri buluşturmayı, çeşitli atölyeler düzenleyerek çocukların dil gelişimlerini desteklemeyi, çocukların hayal dünyalarının ve yaratıcılıklarının geliştirilip özgür düşünceli bireyler olarak yetiştirilmesine katkıda bulunmak hedeflenmiştir.
Anadolu Isuzu Otomotiv San. Tic. A.Ş. firmasının tahsis ettiği araç ve Bornova İlçe Halk Kütüphanesi’nin sağladığı 3000 kitaplık derme ve kütüphane görevlisi, Gezici Kütüphane projesine büyük destek sağlamıştır.


Gezici Kütüphane ile Ocak 2019 tarihine kadar toplamda 21 okula yapılan düzenli ziyaretler, yaz ve sömestr dönemlerinde ilçe meydanlarındaki tanıtımlar ve farklı yaz kampları ile ortaklaşa yapılan çalışmalar doğrultusunda 96694 yeni kişiye ulaşılmış toplamda 33636 adet kitap ödünç verilmiştir.  


Destek, bağış ve sponsorluklar için destek olmak istiyorum” linkine tıklayınız 

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bülten’e abone olun vakfımız ile ilgili bilgilere haftalık ulaşın.