Mobil Atölyeler Okullarda

Türkçe'de "Gönüllülük" kavramı; karşılık beklemeden, kalpten gelerek yapılan faaliyetleri ifade eder. Cevdet İnci Eğitim Vakfı olarak 1985'ten beri  "Eğitime destek, geleceğe hizmet" anlayışı ile gönülden faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Söz konusu faaliyetlerimize 6 ay boyunca destek olan Avrupa Gönüllü Hizmeti ile gelen gönüllümüz Julia Beyer, İnci Vakfı Gezici Kütüphanemizin kitap hizmeti sağladığı dezavantajlı - maddi imkanları kısıtlı- okullar ve belediyelerin kültür merkezleri de dahil olmak üzere İzmir'in 7 farklı noktasında yaratıcı atölye çalışmaları yapmıştır.  Proje süresince yaşları 4-14 arasında değişen 718 çocuğa erişilmiştir. Atölye çalışmaları esnasında çocuklar sadece evde bulunabilen basit materyallerden el emeği ürünler yapmakla kalmamış, aynı zamanda yaptıkları modellerdeki basit İngilizce terimleri "yaparak öğrenme" yaklaşımıyla öğrenme fırsatı bulmuşlardır.

Gönüllümüz, İnci Vakfı Üniversiteli Bursiyer öğrencileri için de gönüllülük kavramını, Erasmus+ Programını ve kendi ülkesindeki gönüllülük sistemini aktardığı seminer, toplantı ve çalıştaylar yapmıştır. Konuşma kulüpleri; İnci Holding merkez çalışanları ve üniversiteli bursiyer öğrencileri için iki ayrı grup olarak oluşturulmuş ve uygulanmıştır.

İzmir'de faaliyet gösteren kurumları (sivil toplum örgütlerini ve ilçe belediyeleri) ziyaret eden olan gönüllümüz, ülkesine döndüğünde farklı bir ülkede faaliyetlerini sürdüren kurumların çalışma yöntemlerini aktarma fırsatı bulmuştur.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bülten’e abone olun vakfımız ile ilgili bilgilere haftalık ulaşın.